חיפוש באתר

מקור - וויקיפדיה

המשפחה מאופיינת בגבעולים ועלים בשרניים, ופרחים פנטמריים (בעלי חמישה איברים או כפולה אחרת של חמש) ונכונים (בעלי סימטריה מלאה). המשפחה מאופיינת גם במסלול הטמעה ייחודי - CAM - המותאם לחיסכון במים, ונקרא על שם המשפחה.הפרחים נותנים צוף רב וזמין ומואבקים בעיקר על ידי זבובים. הפרי הוא מפוחית המכילה אלפי זרעי אבק המופצים על ידי הרוח.

משפחת הטבוריתיים כוללת 35 סוגים וכ-1500 מינים הצומחים בדרום אפריקה, במרכז אסיה, באגן הים התיכון וכן במקסיקו.

בארץ צומחים בר חמישה עשר מינים בחמישה סוגים: טבורית (מין אחד), קרסולה (שני מינים), שושנתית (שני מינים), צורית (שמונה מינים) וזערורית (מין אחד).

מספר צמחים בני משפחת הטבוריתיים נפוצים גם כצמחי נוי בארץ ובעולם. אחד הידועים שבהם היא הניצנית

CAM

 ראשי תיבות באנגלית של acid metabolism,  מטבוליזם של חומצת  הוא מסלול פוטוסינתזה ייחודי המביא לחיסכון במים.

במסלול CAM נפתחות פיוניות הצמח בלילה, והפחמן הדו-חמצני מחוזר על ידי חומצות המצויות בצמח, והתרכובת נאגרת בחלולית. במהלך היום מתפרקת התרכובת, והצמח משתמש בפחמן הדו-חמצני האגור בתאיו בתהליך פוטוסינתטי רגיל. מכיוון שהפחמן הדו-חמצני נמצא כבר בתוך התאים, אין כמובן צורך בפתיחת הפיוניות, מהלך שמביא להפסדי מים. פתיחת הפיוניות בלילה מבזבזת כמות מים קטנה בהרבה.

לשם הפעלת החומצות המשתתפות בתהליך, זקוק הצמח לכמויות גדולות יחסית של מים ולכן רוב הצמחים המטמיעים ב-CAM הם בעלי עלים בשרניים. החומצות הרבות הנמצאות בעלים גם מגנות עליהם מבעלי חיים, ונדיר לראות צמח כזה נאכל על ידי חרקים.

שם התהליך, Crassulacean acid metabolism, נקרא על שם משפחת הטבוריתיים (Crassulacea), משפחה של צמחים בסדרת הבקעצוראים שכל נציגיה מטמיעים במסלול זה, אך התהליך קיים גם בסוגים רבים אחרים הצומחים באזורים יבשים כמו מיני קקטוסים, אננס ועוד.

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio