חיפוש באתר

למה אני כאן – מכתב גלוי

יחד עם חוות רבות שהקים משרד החקלאות בשנות החמישים, הוקמה חוות הנוי בשנת 1949 למטרת איקלום , והפצה של צמחי נוי מהעולם למדינת ישראל ,  צורך שנולד מהשממה ומיוזמה של אנשים כגון דוד צירקין צפריר.

אימי , ז"ל , רות בנימין , הגיעה לחווה בשנת 1951 , כטכנאית , ומהר מאוד החלה לנהל את החווה בזכות הידע שרכשה במוסדות אקדמאים מובילים בעולם וקשריה בעולם בתחום .

אימי נפטרה בפתאומיות בשנת 1976 , בגיל צעיר יחסית ( 52 ) כתוצאה מחיידק טורף.

היום במבט לאחור אני חושב שאפשר להגדירה כמנוע שדחף את הגינון בארץ , באינטנסיביות ונאמנות מוחלטת לתפקיד

בשנת 1984  נצטמצמו תקציבים במשרד החקלאות, ובעקבות-כך חלק מהחוות החקלאיות של המשרד נסגרו וסכנת סגירה ריחפה מעל לחוות הנוי.

לאחר ניסיונות רבים להסיר את "עננת" סגירה מעל לחוות הנוי, נמסרה החווה לארגון לגננות-ונוף בישראל שהנו גוף ציבורי אשר אמון על פיתוח התחום והכשרת גננים, 
שמאז ועד היום פועל לשימור וטיפוח הגן בתקציבים פנימיים שלו בלבד. –. וויקיפדיה[1]

במשך השנים ניסינו , כמשפחה לשמר את זיכרה , במיוחד על ידי ניסיון הוצאה מחדש של האנציקלופדיה הגננית שהיא כתבה "הצמח הנכון במקום הנכון " וכתבים שונים. העניין לא עלה בידנו , בעיקר בגלל העלויות הגבוהות מאוד של פרויקט שכזה.

בשנת 2002 , כאשר האינטרנט החל להיות נפוץ ועממי , חשבתי כי הדרך הנכונה להנציח את אימי ופועלה יהיה דרך אתר אינטרנט

 רכשתי שם דומיין "גינת נוי"(ginatnoy.co.il) , פרפרזה על חוות הנוי . את האנציקלופדיה , וכתבים נוספים של אימי הורדתי לאתר. בשנים האחרונות האתר נחשב , ועדיין נחשב , כמקור מהימן ואובייקטיבי לצמחי נוי בארץ.

לאחר מספר שנים , הבנתי כי יש לקשור את המורשת של רות בנימין ז"ל ביחד חוות הנוי.

בערך באותה תקופה רכש או קיבל יזם נדלן שטח מאוד גדול ממינהל מקרקעי ישראל , יחד עם מדרשת רופין שפשטה את הרגל בכוונה לבנות מכללת חינוך . שטח החווה נמצא בפינה הדרום מזרחית של השטח.

בעקבות-כך, הבעלות על שטח חוות הנוי הפכה לסכסוך משפטי , ולאחר ששמעתי את המעורבים , ונראה היה שטוב לא יצא לעצים ולשיחים שיש בגן מכל הסיפור הזה , הבנתי שאני חייב להציב את השם שלי , את האתר שלי , ואת שמה של אימי בראש המאבק הציבורי לטובת החווה , שמירה על הנופך הקיים ועל המורשת שהיא מייצגת .

פתחתי עצומה הקוראת לאנשים , לשותפים לדרך , לנציגי הציבור המקומי האזורי והארצי , לעובדי משרד החקלאות להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי . יחד עם העצומה נפגשתי עם אנשים רבים והפצתי את הנושא כמיטב יכולתי. בנוסף תרמתי את אתר האינטרנט שלי , ואת הגולשים הרבים שמבקרים בו לטובת החווה.

אני לא יכול לנכס לעצמי בלבד את ההצלחות כתוצאה ממהלך זה , - כי הרבה שותפים נרתמו– אבל התוצאות של המאבק הציבורי והעצומה מדברות בעד עצמם –

להלן חלק מההישגים כפי רואה אותם שהושגו בשלוש שנים האחרונות  מאז פתיחת העצומה והפעילות:

 הכרה כגן בוטני על ידי מועצת הגנים הבוטניים במשרד החקלאות

ראש המועצה האזורית הבין כי אין הוא יכול לנקוט עמדה פומבית כנגד החווה , ובכך נסללת הדרך לשיתוף פעולה עם המועצה , מה שלא היה .

ראשי משרד החקלאות לוקחים יוזמה ופועלים לטובת הגן

פעילים נוספים הצטרפו למאבק לשימור על החווה

בהיבט המשפטי , מתוך הבנה כי זה רצון הציבור , נרתם משרד החקלאות ליוזמה של החלפת שטחים עם בעלי מדרשת רופין , כך ששטח החווה יישאר במקומו , ושוב מתוך הכרה בזכות הקיום של הגן כגן בוטני , הכרה שהגיעה מלמטה , מהציבור .

הרשות לשימור אתרים היסטורים מודיעה כי תשקול בחיוב הכרה בגן כאתר לשימור מורשת

תכנון והפעלת פרויקטים  מיפוי הגן , בניית מסד נתונים , שילוט צמחיית הגן , גיוס כח אדם וכד'

הקמת מועצה ציבורית פעילה

חזון ומטרות.

 

הגענו לישורת האחרונה, סגירת המעגל שהתחיל עם הקמת החווה כגן אקלום על ידי משרד החקלאות ואמי שניהלה אותו, ומסתיים בחזרתו של משרד החקלאות לבעלות על השטח, ואני כבנה של רות בנימין הייתי שותף פעיל ומרכזי בסגירת המעגל .

למיטב ידיעתי במהלך החודש האחרון ובמטרה לשימור הגן בכללותו כגן בוטני, נערכים מגעים מתקדמים בין משרד החקלאות ובין נציגי מדרשת רופין לקידום רעיון החלפת השטחים.

לצערנו , היזם , מתייחס לכל מטר קרקע כאמצעי להרוויח משהו במשא המתן על החלפת הקרקע , ולא מעניין אותו , הגן , המורשת וכלום ואנו נאלצים לרתום את עצמנו שוב למאבק קצר מיידי והחלטי לטובת תמיכה ועידוד של צוות וראשי משרד החקלאות שייסגרו את הנושא מהר לטובת הגן, בכדי שנוכל לשים את הנושא מאחורינו ונחיל בעבודה הטובה של שיקום שימור ופיתוח הגן , והבאתו להיות מרכז הדגמה ומורשת המרכזי של ענף הגינון והגננות-נוי בארץ.

אשמח מאוד שמכתב גלוי זה יגיע ויפורסם  ויופץ לטובתו של הגן , שיקומו , עתידו והמורשת שהוא מסמל.

{phocagallery view=category|categoryid=14|limitstart=0|limitcount=3|detail=5|imageordering=9} 

{jcomments on}

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio