אינדקס מאמר

עומק המים
יותר מגודל הבריכה או צורתה, קובע עומק המים את הצלחת הגידול. להלן נציין את הדרישות של מיני הצמחים לעומק שהם זקוקים לו ואשר בלעדיו לא יגיעו להתפתחות מירבית. המצע
את רוב צמחי המים שותלים בכלי, אשר מושם בתחתית הבריכה. את הכלי ממלאים באדמה טובה ודשנה, ככל האפשר, בתוספת זבל אורגני. את החלק העליון מכסים בחצץ או רשת צפופה, כדי שהאדמה לא תתרומם ולא תעכר את המים בזמן שמשקעים את הכלי לתוך הבריכה.
רק צמחים בודדים גדלים במים ללא כלי, וצפים על פניהם באופן חופשי.

הכלים
כל כלי, אשר בגודלו מאפשר התפתחות הצמח בהיקף, שאינו נרקב ואינו מתפורר במים, בא בחשבון לשתילת צמחי מים, כגון : כלי־חרס, ישאסבסט, פלסטיק חזק, אבן. לא מתאימים כלי עץ או פח, אשר מתפוררים ומאפשרים פריצת האדמה והשורשים לתוך הבריכה.

החלפת המים
מרבים לשאול: האם לא ייגרם נזק לצמחים בזמן החלפת המים ? ברור, שהצמחים צריכים להיות נתונים תמיד במים וגם בזמן החלפתם. בעת ניקוי הבריכה, או תיקונים – יש לשימם בכלי אחר המכיל מים, כגון גיגית, חבית או דלי, כדי לא להפריע להתפתחותם הטבעית של הצמחים בזמן ההעברה. במקרה שההעברה היא לזמן יותר ממושך, יש לדאוג שבכלי יהיה אותו עומק מים, שהצמחים רגילים לו, או קרוב לזה, ככל האפשר. בדרך־כלל, אין הצמחים זקוקים להחלפת מים וגם לא למים נקיים במיוחד, אלא־אם־כן, רואים צורך לפעמים לנקות את הבריכה ולהחליף את המים מסיבות אחרות, שלא נוגעות לגידול הצמחים.

מזיקים
עלוות הצמחים, אשר נמצאת מחוץ למים, נתקפת לעתים ע''י כנימות רבות, ולעתים יותר רחוקות אף ע'יי נמחלות. רצוי להימנע ככל האפשר מריסוסים, כדי לא לזהם את המים, בייחוד אם יש בהם דגים. ע"י הורדת העלים הנגועים בהתחלת ההתקפה, מחסלים את הבעייה בצורה פשוטה ויעילה.

מכת האצות
בכל מקום של מים עומדים וקרינת שמש, מתפתחות אצות, בעיקר, האצה הירוקה. (אין לה תנאים להתפתחות בצל או במים זורמים.) האצה הזאת מתרבה במהירות ומסתבכת בין הצמחים בבריכה, וכך תיצור במשך הזמן מעטה סמיך על כל שטח פני המים.
האמצעי הפשוט ביותר להרחקתה הוא ע''י שימוש בגבישי גפרת־נחושת, נתונים בתוך שקית בד (גרב ניילון, למשל) ועירבולם בתוך המים עד שחלק מהם נמס. שיטה זו לא באה בחשבון אם נמצאים בבריכה גם צמחים צפים (ראה בהמשך הרשימה), אשר גם הם יפגעו מחומר זה – וכן אם יש בבריכה דגי נוי.
ישנם בשוק חומרים האמורים להדביר את האצה מבלי לפגוע בצמחים או בדגים, אך לי אין נסיון בשימוש בהם.
הפיתרון הטוב וההגיוני ביותר הוא בהחזקת דגי נוי וחלזונות־מים הניזונים בעצמם מהאצות. כך אפשר לשמור על נקיון המים

חלזונות מים
אלה, כאמור, חיים על חשבון האצות. הדבר שיש לזכור אותו הוא – לשמור על שיווי משקל מתאים. אם מספר החלזונות גדול ולא מספיקות להם האצות, הם יתקיפו את הצמחים האחרים בדרישתם למזון. ולהיפך, אם כמותם אינה מספיקה, הרי שלא יצליחו להשתלט על האצות.

דגי נוי
חוץ לעצם היותם תוספת נוי, הרי שהדגים ממלאים תפקיד חשוב בהשמדת היתושים הנמשכים לכל מקום של מים עומדים. בבריכה שיש בה דגים, אין היתושים מתר בים. הדגים אוכלים בתיאבון רב את ביצי היתושים, וכן חלק קטן מהאצות.
מבלי להיכנס לנושא של מיני הדגים השונים - שזהו מקצוע בפני עצמו, אפשר לומר בקיצור, שהדגים המסוגלים לחיות בבריכה גם בקיץ וגם בחורף, הם הדגים הקרובים לקרפיונים: דגי הזהב על צורותיהם השונות, היפים ביניהם - בעלי זנב קישוטי ומכונים בשם " שליירים " , הדג הזולל כמויות גדולות ביותר של יתושים הוא דג קטנטן, שאמנם לא מוסיף ערך קישוטי רב: הרי הוא ה " גופי " , הנבדל מדגי הנוי האחרים בתכונתו להשרצת דגיגים ללא הטלת ביצים, הדג הזה מתרבה במהירות, אבל אינו סובל טמפרטורות נמוכות. לרוב, אוכלוסיית ה " גופים " מתחסלת כליל בחורף, פרט למקומות חמים ומנגנים במיוחד, בתוך פינות הבריכה. אם ה " גופי " רעב, הוא אוכל אפילו את בני־מינו, או צאצאי דגים אחרים.
לכל דגי הנוי לא דרוש טיפול רב, נעים להם בבריכה הרבה יותר מאשר באקווריום, וגם אם לא מאכילים אותם, הם מוצאים די מזון בתוך מיכלי הצמחים וקרקעית הבריכה. אין לזרוק לחם לבריכה להזנת הדגים !

צמחי הבריכה
את צמחי המים אפשר לחלק ל-3 קבוצות :
1. צמחים צפים.
2. . צמחים הגדלים בתוך מי הבריכה בעומקים שונים.
3 . צמחים של שולי הבריכה, או יצמחי בוץ'.
1. צמחים צפים
אלה הם צמחים הגדלים במים ללא קשר עם אדמה, ולכן אין צורך לשותלם. די לזרוק חלק לתוך הבריכה, והם יתחילו להתרבות. צמחים אלה טובים רק לבריכה גדולה, וגם במקרה זה יש לזכור לדלל ולצמצם, מפעם לפעם, את שטח התפשטותם.
ערכם, בעיקר, במילוי השטח של בריכה גדולה ובשמשם מקום דגירה לדגים. (כמובן, הם מתאימים מאוד לאקווריום, אבל בזה לא מדובר כאן.)

2.צמחים הגדלים בתוך המים
זוהי הקבוצה הגדולה והחשובה ביותר. כל הצמחים בקבוצה זו חייבים להישתל בתוך מיכל עם אדמה, כפי שהוסבר לעיל.
דרישותיהם שונות לגבי עומק המים, ולא יתפתחו כראוי בעומק פחות מהדבוש. רוב הצמחים רגישים לקור, במידה שונה. 

3. צמחי בוץ
גם זוהי קבוצה גדולה בין צמחי המים (מבחינת הטיפול – הנוחה ביותר, מכיוון שדרישותיה מצטמצמות למים רדודים ביותר. במקרים רבים מסתפקים צמחי בוץ אלה אפילו באדמה רטובה. באופן טבעי הם מופיעים בשולי ביצה, או במקומות שבהם עומדים מים במשך כל השנה. בגן הנוי הם מתאימים לשפת הבריכה. אם זו אינה מסתיימת בקיר אטום, ויש מעבר מהמים לסביבה היבשה.
צמח בוץ כשהוא שקוע כולו בתוך מים, לא מוצא את התנאים המתאימים לו ולא יתפתח כראוי. רוב צמחי הבוץ זקוקים לאדמה טובה וכלים גדולים להתפתחותם, וכן יכולים הם לגדול באדמה רטובה ללא כלים.

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחייה לבריכות נוי

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio