להלן עוד פרק מתוך סיפרה של רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחי חוף הים
הגינה הקרובה לים מהווה בעיה מיוחדת מבחינת המיבחר המצומצם של צמחייה עמידה בתנאים הקשים באיזור זה. מי שגר קרוב לים צריך לדעת, שהוא משלם את המחיר עבור הנוף היפה והאווירה הטובה. הצלחת גינה באיזור זה קשה פי כמה מאשר בסביבה רגילה, וכרוכה במאמצים רבים.
רק ידיעה מראש על הצמחייה ה מ ת א י מ ה, מבטיחה התפתחות נאותה של הגינה בכלל. יש להתבסס על צמחים לא מפונקים ליצירת שלד גן ראשוני, בלי לבזבז זמן יקר ומאמצים לנסיונות עם צמחים בלתי מתאימים.
לאחר שהצמחייה הראשונית המורכבת, בעיקרה, משיחים גדולים, מתבססת במקום, נוצרים בהדרגה תנאים של הגנה, המאפשרים במשך הזמן גם גידול צמחים יותר רגישים.
גם הצעד המשני הזה של גידול צמחים פחות חזקים, יש לחלק לשני שלבים: בתחילה שתילה בצד המזרחי, המוגן ע"י הבית והרחוק יותר מהים, ורק אח"כ בצד הפונה לים, במערב, וזאת לאחר שניתן די זמן להתפתחות הצמחים הגבוהים.
משגה הוא להתחיל בפרחים עונתיים, אף כי אפשר למצוא ביניהם כאלה שיצליחו בקירבת הים, כמו: סלסלי כסף (Lobularia), פרחי משי (Tagetes), גומפרנה (Gomphrena) ועוד. אבל מבחינת ביסוס הגינה, הם לא נותנים לנו תוצאות כלשהן. אמנם, ניהנה במשך כמה חודשי פריחה, אך לאחר קמילתם נשארת הגינה שוב ריקה. את הפרחים העונתיים רצוי לשתול כתוספת בין השתילים המתוכננים כבסיס בגינה, אבל לא במקומם. .
חשיבות מיוחדת נודעת ליצירת גדר חיה בקידמת הגינה לצד הים. אין לצפות לערך קישוטי רב ממנה, אלא יש לראותה מבחינת הגנה בקו ראשון, אשר תסבול במידת-מה מרוחות הים ותשמש הגנה לצמחייה האחרת שמאחוריה.
לגדר חיה זו ישמשו צמחים המומלצים כחזקים בתנאי חוף הים - ועד כמה שאפשר, נמנע מלגזום אותם לשם תספורת , יש לקחת בחשבון שאין בכלל צמחים שלא יראו סימני סבל בתנאים אלה של קירבת הים. הרוח הנושאת רסיסי מים מלוחים, גורמת לצמחים סבל רב, וזאת בעיקר בחורף.
בכל זאת מתאוששים הצמחים החזקים מהר אחר חלוף עונת הבוחנת, ובמשך התקופה היותר שקטה והחמה משיבים הם להתפתח, אף שגם בקיץ התנאים יותר קשים אך מאשר בריחוק מהים.
כמעט כל צמח מפגר בגידולו , במידת מה , בהשוואה לזה הגדל בתנאים רגילים .
יש עוד להוסיף ולהדגיש, שגם הצמחים החזקים ביותר זקוקים ליתר תשומת לב בגילם הצעיר, בעיקר לקראת החורף. הגנה בפני רוחות, תמיכות טובות, קשירה נאותה – כל אלה יעזרו לביסוס הצמחים ויקדימו את המועד בו ימשיכו לגדול ללא עזרה נוספת, פרט להשקייה.
נציין שלוש נקודות חשובות ביותר, והן:
1. שתילה באביב, ולא בסתיו, כדי שהצמח יספיק להתחזק ככל האפשר, במשך חודשי הקיץ, לקראת החורף.
2. גידול הצמחים, כולל עצים, על כמה זרועות, כדי שהנוף יהיה נמוך יותר וכחב, וע"י זה גם עמיד יותר נגד הרוחות.
3. אין לגזום בשום אופן בסוף הקיץ, למען לא להכניס את הצימוח הצעיר לסכנת פגיעה מרוחות סתיו וקרה.
להלן תיאור הצמחים החשובים והבטוחים ביותר למטרת שתילה בקירבת הים. יש לקחת בחשבון שקיימים הבדלים ניכרים בין גינה אחת לשכנתה: למשל זווית שונה של הרוחות, שוני בקרקע, הגנה כלשהי ע'יי מיבנה, עץ וכדומה - כולם עשויים להגביר או להחליש את מידת הסבל של הצמחים.


מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון הפרק - צמחי חוף הים

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio