חיפוש באתר

עם בוא האביב והתחממות מזג האוויר הגינה מתחדשת פרחי הצמחייה בגינה מתחילה להאיץ את הצימוח, עצים נשירים מתכסים בפריחה ולאחר מכן בעלווה. יחד עם התחדשות הצמחייה מתחילים להתעורר מתרדמת החורף החרקים. הנמלים שמהווים תפוצה נרחבת לא מהווים במקרים מסוימים מטרד. בשורות הבאות ננסה להסביר קצת על נמלים והדרך להתמודד עמם.

 

ants

ants

 רקע כללי -הנמלים מצויות בכל היבשות בעולם למעט אנטארקטיקה, ואיים גדולים קרים נוספים. ההצלחה של הנמלים מיוחסת לארגון החברתי המפותח שלהן, וכן ליכולתן לשנות את מקום המגורים שלהן, לנצל משאבים מסוגים שונים, ולהגן על עצמן. חברות של נמלים מתאפיינות בחלוקת עבודה, תקשורת בין פרטים, ויכולת לפתור בעיות מורכבות. מה שהופך את הנמלים למזיק משמעותי בחקלאות ובגינה. הנמלים חיות במושבות, כל חבורה עם קן משלה. בכל חבורה יש בעלי תפקידים שונים: מלכה, זכרים, פועלות וחיילות, ומבנה גופן מותאם לתפקידן. כל תושבי הקן פועלים כצוות, שמטרתו להרחיב את המושבה. לפרטים בהרחבה אודות הנמלים לחץ כאן.

התכונות הייחודיות וכושר ההסתגלות המדהימים של הנמלים הופכות אותם לאחד המזיקים הנפוצים ביותר בגינה. עם זאת צריך לזכור כי הנמלים מעבר להיותם מטרד הימצאותם גם מסייעת ויש לה צדדים חיובים. לדוגמה בעת בניית הקן הנמלים חופרות מחילות בקרקע דבר המביא לאוורור בית השורשים. בנוסף הנמלים ניזונות מתאית המצויה בכל חומר אורגני ובכך "מסלקת" מהגינה חומר אורגני.

נזקים בגינה- הימצאות הנמלים בגינה או בשדה גורמים לנזקים ישירים ועקיפים. הנזק הישיר והשכיח ביותר הוא במדשאות. הנמלים יוצרות מחילות מתחת לפני הדשא וניזונות מהשורשים. הימצאותם גורמת להתייבשות בדשא. הקמת הקן במדשאה מלווה לרוב בתלולית ייחודית. התלולית נוצרת מהוצאת הקרקע בעת חפירת המחילות. בסביבת התלולית אין צימוח דשא. כמו כן מסביב לקן יוצרות הנמלים נחיל בו עוברות הנמלים בדרכן לאיסוף מזון. הנחיל נראה בבירור במדשאה שכל לאורכו נאסף כל חומר מזין בחלוף מספר ימים המשאירות הנמלים שביל בולט ונראה לעין.

הדברת נמלים - מגוון חומרי ההדברה המצוי כיום בשוק הינו רחב ותהליך ההדברה הינו פשוט ליישום. ניתן למצוא מגוון של חומרים אותם ניתן ליישם בריסוס או בפיזור. השימוש בחומרים נוזליים מתאים להדברה בשטחים גדולים לעומת החומרים הגרגרים שהינם בטוחים יותר לשימוש אך יקרים יותר יחסית. להלן מגוון חומרים בהם ניתן להשתמש לשימוש ביתי
הדברה כימית- חומרי ההדברה הכימיים מצויים בשוק זמן רב, במקרים מסוימים ניתן לראות עמידות של נמלים לאחר היישום. לכן חשוב להקפיד בכל יישום לגוון את החומר הפעיל בחומר ההדברה ובכך למנוע התפתחות עמידות.

לפרטים נוספים על הדברת מזיקים, דישון הקמת גינון הינכם מוזמנים לבקר באתר אגרוטיפ

שמוליק חיים 
אגרונום ראשי Agrotip
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אלפי פועלות זעירות, בינוניות וגדולות נועדו לשרת את המלכה הפורייה. הנמלה שייכת למשפ' ה-"דבוראיים". בשלבים מסוימים של חיי הנמלה ניתן לראות נמלים עם כנפיים יוצאים למעוף כלולות כדי למצוא בני זוג לבניית קן חדש. הקן פעיל ורוחש כל השנה למעט ימים סוערים. תוך כדי מעוף הנמלה יכולה לחדור לדירה (גם למקומות גבוהים מאוד) למצוא חריץ ומכן ועד לנגיעות קשה בכל הדירה המרחק קצר. הנמלה "מתנחלת" ב-מטבחים,מקלחות (מאחורי הברזים) , בקופסאות ובצנרת חשמל ובעצם בכל חריץ אותו תמצא הנמלה. לא פעם מתמקמות הנמלים מתחת לריצוף ופתאום אנו מוצאים תילי חול בבית.

טיפים להדברת נמלים טבעית - לפזר משקע של קפה יבש כן זה שנשאר אחרי שגומרים לשתות את הקפה השחור. לפזר תבלין של ציפורן שלם או שיני ציפורן ( לא הטחון) בכל מיני פינות . נמלים לא אוהבות קינמון טחון על כן פיזור קינמון טחון על טור נמלים בכניסה לבית או לחדר - יעצור את הנמלים מלהיכנס. לשרטט קו מגיר ( כזה שכותבים על לוח) במסלול בו הולכות הנמלים - וזאת יען כי הנמלים לא אוהבות גיר. מפזרים קליפות/מקלות קינמון במקומות בעייתיים . פזרו קליפות של מלפפונים ירוקים במקומות הכניסה של הנמלים לבית, ופזרו על הקליפות כמות נדיבה של מלח . בכלל נמלים לא אוהבות מלפפונים. עלי דפנה

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio