חיפוש באתר

אין כמו גינה פורחת ומלבבת לשמח לבב אנוש... ובמיוחד בארצנו, שהאקלים בה מאפשר שהייה מחוץ לכותלי הבית במשך רוב ימות השנה, הגינה היא חלק בלתי נפרד ממרחב המחייה שלנו. לכן חשוב שנתייחס אל השטח שמחוץ לבית כאל חלק בלתי נפרד ממנו.

להלן שלבי התהליך של יצירת הגן: המלצה - הדרך הנכונה יותר והיא - שיתוף אדריכל נוף בתכנון הגינה, שאז בידינו מרב הסיכויים להימנע מטעויות
א. איסוף וריכוז נתונים אקלימיים, סביבתיים וטכניים
ב. הכנת רשימה כוללת של פונקציות - לפי הצרכים, הרצון והמאוויים של בעלי הבית.
ג. תכנון חוצות הבית, בהתחשב בנ"ל, כולל דומם וצומח.
ד. שלבים בביצוע - מן הרגע שנסתיימה הבנייה: כל עבודות הפיתוח (כמפורט בהמשך) עד השתילה.
ה. שתילה

 

איסוף וריכוז נתונים נתונים סביבתיים: מהי הטופוגרפיה של השטח שעליו בנוי הבית, מהן מידות השטח, היכן ממוקם הבית בשטח ומהם כיווני רוחות השמיים? מה יש בסביבת הבית, האם הוא חלק מרחוב? האם יש בתים בקרבתו - גבוהים ? נמוכים? האם יש עצים, כביש או שטח פתוח, מדרון, הר? מהו סוג הקרקע הטבעית + סוג הקרקע המיובאת? נתונים טכניים: מקור החשמל ומקור המים, קוטר צנרת המים וכמות מים העומדת לרשות בעלי הבית. נתונים אקלימיים: באיזה אזור בארץ מדובר? מהי כמות המשקעים הממוצעת? האם האזור סובל מלילות קרה? מה הקרבה לים? מה משטר הרוחות?

ב. רשימת הפונקציות הנחוצות : הפונקציות השונות מתחלקות לשלושה נושאים: שטח בילוי, צרכים וגן צמחים:
1. שטח בילוי: האם נרצה להקצות מקום לרחבת ישיבה מוצלת, לבריכת נוי או בריכת שחייה, פינת ברבקיו, מדשאה? ספסלים, שולחנות? פינת משחק לילדים, כגון ארגז חול, נדנדות, מגלשה? 2. רשימת צרכים: מוסך למכונית/ות, מחסן, מקום למתקן לייבוש כביסה, מקום למתקני ברב קיו, שטח לחיות מחמד, בניית מדרכות, שבילים, מסלעות, גדר היקפית; יצירת מיסוך בפני רעש או אבק,וכדומה.מתקן לטיהור מים אפורים 3. הגן: - האם אנו מעונינים בעצי פרי? עצי סרק? אנו רוצים לגדל ירקות? ומה עם ערוגות פרחים? שיחים פורחים? צמחי צל ופאטיו? האם אפשר לגדל את הצמח המסוים שאנו במיוחד אוהבים? האם ידוע לנו על רגישות של מישהו מבני הבית לצמח מסוים?

ג. תכנון הגינה בהתאם לנתוני השטח ובהתאם לצרכים 1. תכנון הגבהים 2. חלוקת השטח 3. תכנון הגן 4. הכנת תוכניות עבודה 5. פירוט תוכנית הצמחייה.

ד. תהליך יצירת הגן שלבים בביצוע - ניקוי יסודי של פני השטח מכל פסולת. ביצוע עבודות תשתית , שיפועים , ניקוז - גבהים ושיפועים מסלעות , פיזור אדמה גננית , בניית מידרכות ( לא לשכוח מערכת צינורת להשחלה כבלי מים וחשמל ) , טיוב הקרקע , הנבטת עשבים לצורך הדברה , שתילת עצים, מדשאה, שיחים, וצמחים רב-שנתיים ועונתיים.

ה. שתילה פעולת השתילה היא האחרונה בשרשרת הפעולות בתהליך יצירת הגינה/הגן. השתילה נעשית על פי תוכנית . בהיעדר אדריכל נוף, אנו- אם העסקנו אדריכל נוף, הוא יכין לנו תוכנית מפורטת של צמחיית הגן מנסים להרכיב תוכנית על דעתנו שלנו.
איך האקלים במרוצת השנה - חום /קור ממושכים? יש לילות קרה? מה משטר הרוחות? אור: האם השטח חשוף לשמש? יש צל חלקי? צל כבד? מיקום הערוגה: ממפנה צפוני, מזרחי, מערבי או דרומי? היא סמוכה לקיר? האם היא בפאטיו? אופי גידולו של הצמח : צריפי, רחב, מסועף, קשתי, שרוע, מתפשט או יוצר גוש צפוף, מעוצה או עשבוני.
גודלו הסופי: מידותיו בגובה ובקוטר. עלוותו: ירוקת עד או נשירה; גודלם, צבעם, צפיפותם על הצמח; מועדי לבלוב, צבעי לבלוב, צבעי שלכת. פריחתו: צבע הפרח, גודלו, צורתו, ניחוחו, תוחלת חייו; כמות הפרחים, מועדי הפריחה, משך הפריחה האם הפרח מושך חרקים שונים פרותיו: צבעם, גודלם, ערכם הקישוטי; האם הם מהווים מטרד מבחינה כלשהי (זבובים, עטלפים, לכלוך , ריח רע)? האם הזרעים יוצרים ספיח בגינה?אפשרויות השקיה: מידת הצמצום במים, מערכת השקיה מסודרת? חוסנו הטבעי של הצמח: מהי מידת עמידותו/זיקתו לשמש מלאה, צל חלקי או צל? כמה מים הוא צורך מטבעו: הרבה/בינוני/ מעט?

כותבת המאמר היא שרה אדר, גננית נוי משנת 1966 ובוטנאית, עורכת "גן ונוף" בשנים This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 1987-1992

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio