חיפוש באתר

לפני שמתכננים את הרכב הצמחים בגינה, יש צורך בבחינת שורה ארוכה של היבטים סביבתיים ואחרים. בעקבות בחינה שכזו, נקבל כיוון חשיבה נכון יותר ורלוונטי יותר ביחס לערוגה שלנו, מה שיקל עלינו את ההתלבטות באילו צמחים לבחור, מכל מה שהיינו רוצים. את רשימת השאלות מסווגים לפי מספר נושאים, אך לפני הכל יש לדעת מהו גודל השטח של הגינה, ובאיזה אזור אקלימי מדובר? ברור שבתנאי אקלים קיצוניים יש צורך לגדל צמחים העמידים בתנאים אלו: קור, חום או יובש קיצוני; מים מליחים או קרקע מלוחה.

 

מיקום הגינה : מדרון/שטח מישורי/מסלעה האם היא גובלת בקיר או בחזית של בית פרטי/מלון/מבנה ציבורי אחר. האם היא חלק מגן גדול יותר/גן משחקים/גן ציבורי/פאטיו? רקע לגינה : בנוי/צמחי/גבוה/נמוך/מרחב פתוח? התנאים השוררים במקום: סוג הקרקע/שמש/צל/חצי צל? האם היא גובלת בשביל/כביש/מדשאה?

צרכים: צריך להפריד בין הבית לרחוב הסואן? בין המדרכה למדשאה? צריך להסתיר משהו/להדגיש אותו?מה רוצים: גינה סולידית, שקטה או גינה ססגונית, גינה מרשימה, גינה פורחת עד? אין גבולות לדמיון ולהתלהבות אלא שניים: זמן ו/או אמצעים לטפח את הצמחים והכרת הצמחים שכן אם נכיר היטב את הצמחים, כמפורט להלן, נוכל לבחור את המתאימים לגינתנו הספציפית (שכבר מנינו תכונותיה) ולוותר על רבים אחרים.

איך מכירים צמחים? מתבוננים על:
1. אופן גידולם: לגובה, לרוחב, מסועפים, קשתיים, שרועים, מתפשטים או יוצרי גוש צפוף.
2. עלוותם: צורה, גודל, צפיפות, רכות, גלדנות, צבע, נשירות, צבעי לבלוב/סתיו.
3. פריחתם: צבע, צורה, גודל, ריח, כמות, תוחלת חיים, מועדי פריחה ומשך פריחה של הצמח, האם מושכים ציפורים. 
4. פירותיהם: צבע, קישוט, מטרד, ספיח.
5. זיקתם למים: נהנתנים, צנועים, עמידים, סובלים מעודף. רוב הצמחים אוהבים קרקע מנוקזת.
כלל חשוב להצלחה: בחירת צמחים אשר להם צרכים דומים בנוגע לקרקע, למים ולאור. לדוגמה: לא נשתול בכפיפה אחת רוזמרין או מרווה משולשת הצנועים בדרישותיהם למים ופטוניות, הזקוקות להשקיה מרובה; לא נשתול אזן דב האוהב שמש עם סגל ריחני האוהב מים וצל או זקן נחש יפני

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio