חיפוש באתר

רות בנימין -  הפרק צמחים לבתי קברות - מתוך הספר הצמח הנכון למקום הנכון

 

א. צמחייה גבוהה - עצים ב. צמחייה גבוהה - שיחים ג. צמחייה נמוכה ד. צמחים נמוכים למיכלים מטפסים ושמוטים

שתילת צמחים בבתי קברות היא גורם חשוב למתן צורה נאה ומטופחת לאתר זה, בכל יישוב.

הצמחייה הבאה בחשבון למטרה זו היא מצומצמת למדי, משתי סיבות: מצד אחד – דורשת הסביבה צמחייה אשר תתאים לאווירה של שקט ותוסיף רגיעה ושלווה, צמחייה עם עלווה ירוקה ויפה במשך כל השנה. מצד שני, נדרשת התאמה לתנאים המיוחדים, והם: מיעוט בהשקייה, מינימום טיפול, ולעיתים קרובות כושר התחרות עם שורשי עצים וצלם, ולפע־ מים להיפך: מקום פתוח לשמש חמה. דרישה נוספת היא – לצמחים שלא יתפשטו יתר על המידה, לפעמים אף זקו־ קים לפריחה בעונה קבועה, ליום זיכרון או הזכרות מיוחדת.

יש לזכור, כי אין כמו הצמח להשריית אווירה מרגיעה במקום הזה. התנאים שונים כמובן, בכל מקום, ויש להבדיל בין שתילת צמחים נמוכים סביב לקבר לבין שתילת צמחי יינוף יותר גדולים ברקע, בגבולות האתר ובדרך המובילה אליו.

לצמחי נוף יש להעדיף כאלה, שלהם צורת בכות, ללא פריחה רועשת , בעלי עלווה ירוקה ויפה במשך כל השנה. בקבוצה זו יש לציין במיוחד את עצי המחט, שהם למעשה גם מקובלים למטרה זו.

בצמחים המתאימים לבתי קברות נבחין בין צמחים גבו־ הים ונמוכים, הצמחייה הגבוהה תשמש כמסגרת במקומות הבולטים, ואילו הצמחייה הנמוכה, מטרתה לקישוט הקבר או שתילה בצידי הדרכים. בתור צמחייה גבוהה לבתי קברות באים בחשבון מספר עצים לא גבוהים, וכן שיחים ובני-שיח, המתוארים להלן.

 euphorbia milii חלבלוב קוצני  לכלי רחב ומסתפק בעומק מועט. הוא יפה כשענפיו שמוטים וכמעט תמיד מלאה פריחה (ראה מדור מסלעה).

מהסוגים האחרים נזכר:

aloe arborescens אלוי סורי (פריחה חורפית !) , Sedum צורית  . קלייניה זוחלת - Kleinia repens 

יש לזכור כי חלק מהסוקולנטים, ובעיקר החלבלוב הקוצני, רגישים לקור.

כן באים בחשבון לשתילה במיכלים, בשמש, הצמחים:

Cotoneaster horizontalis חבושית אופקית משירה את עליה במקום קר מאוד. רוסמרין רפואי זוחל – Rosmarinus officinalis var. prostratus , senecio petasitis סביון רחב עלים  

ב. צמחים למיכלים בצל ובצל חלקי

קודם כל אפשר להשתמש בהצלחה בחלק מהצמחים המוצעים לשתילה לקבר, באלה אשר התפתחות שורשיהם אינה רבה, כמו:

זקן־הנחש היפני - Ophipogon japonicus צמחי צל

וכן צמחי־צל נמוכים, כגון:

צמחים נמוכים למיכלים

וינקה גדולה Vinca major (ראה מדורים: מסלעה, צמחי־צל) , כּליין הפקעות Nephrolepis cordifolia (ראה צמחי־ צל, צמחי-קישוט) , Aspidistra Eiatior צמח צל sansevieria כידונן / סנסיווריה , עצבונית גדולת־עלים Ruscus hypophyllum (ראה מדורים: צמחי־צל, צמחי-קישוט) ,  Pittosporum tobira פיטוספורום יפני מגוון

לסיכום: אין הבדל בין שתילת צמחים בכלים למטרת קישוט בית-קברות, מרפסת או גג (מבחינת עצם השתילה). הגורמים הקובעים הם הבחינה האסתטית וגודל הכלי. אפשר להוסיף לרשימה כל צמח חסון, שאיננו רגיש להשקיה בצימצום ואשר גודל הכלי מתאים להתפתחותו. יש רק לקחת בחשבון שממדיו של הצמח במיכל יהיו פחותים מאשר באדמה, מהסיבות שהוסברו לעיל.

רות בנימין -  הפרק צמחים לבתי קברות - מתוך הספר הצמח הנכון למקום הנכון

צמחים המופיעים בפרק

agonis flexuosa אגוניס / אגון גמיש ,  Cupressus , Laurus nobilis ער אציל , Callitris Quadrivalvis , Callistemon rigidus קליסטמון אשון ,  Cryptomeria japonica קריפטומריה יפנית , Cotoneaster horizontalis חבושית אופקית , Cassia sturtii כסיה סטורטי , Melaleuca incana מללויקה מאפירה , Melaleuca Acuminata

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio