חיפוש באתראתם בוודאי יודעים עד כמה עציצים וצמחים מוסיפים לבית והופכים את האווירה בו לנעימה. אך יש כמה צמחים להם תכונות ייחודיות ומדהימות, אשר הופכים אותם לצמחי חובה בכל בית ובית. הכירו את 12 צמחי הבית השימושיים ביותר!

 
1. פלקטרנתוס - הרחקת יתושים
הפלקטרנתוס הוא צמח רב שנתי נאה, המפורסם בכל העולם כיעיל במיוחד להרחקת יתושים. הצמח מפיק שמן, הקרוב בהרכבו לשמן הציטרונלה, אשר מפיץ ריח המרחיק את היתושים. תלו את העציץ ליד החלון ליעילות מירבית. תחת קרינת שמש ישירה, הצמח יציג פריחה צפופה ונאה.
 
השקייה ותאורה:
צמח זה דורש הצללה חלקית, או שמש מלאה לחצי יום. יש להשקות במתינות.

צמחים שימושיים

ecos de pedra

 

2. אלוורה - טיפול לעור
צמח האלוורה המפורסם יכול לשמש אתכם ב-1,001 דרכים שונות. בתוך עלי הצמח הבשרניים מצוי ג'ל אלוורה טהור, המשמש להרגעת עקיצות, פריחות, פצעים, כוויות ועוד.
 
השקייה ותאורה:
צמח האלוורה הוא ממשפחת הקקטוסים, הדורשים השקייה מועטה בלבד, אך מומלץ להשקות אותו באופן סדיר בעונות החמות. הניחו את העציץ באזור מוצל חלקית.

צמחים שימושיים

brewbooks

 

3. קיסוס החורש - טיהור האוויר
קיסוס החורש, שנקרא גם קיסוס ההדרה, הוא בעל תכונה ייחודית הגורמת לו לקלוט רעלנים שונים מהאוויר ולפרק אותם, צמח זה הוא למעשה מטהר אוויר טבעי, אשר מנקה את האוויר שאתם ומשפחתכם נושמים.
 
השקייה ותאורה:
זהו צמח מטפס, הנדבק אל הקיר באמצעות קנוקנות, אך ניתן לתלות את העציץ כדי להשיג אפקט של מפל נשפך. ניתן לגדל בשמש ובצל, דורש השקייה ברמה בינונית.

צמחים שימושיים

Ram-Man

 

4. תבלינים - שדרוג כל תבשיל
אחת האדניות השימושיות ביותר בבית היא ללא ספק אדנית התבלינים. אין כמו הריח של עלי תבלין טריים שנכתשו זה עתה לשיפור מהותי של כל תבשיל ותבשיל. בין צמחי התבלין הקלים לגידול ניתן למצוא את הבזיליקום, האורגנו, הלמונגראס, הרוזמרין והפטרוזיליה.

צמחים שימושיים

Alice Henneman
 

 

5. דיוניאה - לוכד זבובים
הדיוניאה, המוכרת גם בשם "לוכדת הזבובים" היא צמח טורף בעל "לסתות", המושך אליו את זבובי הבית באמצעות ריח צוף מתקתק, וסוגר עליהם את לסתותיו לאחר שאלה נוחתים עליו. צמח מסקרן זה יוכל לעזור לכם לשמור את ביתכם נקי מזבובים.
 
השקייה ותאורה:
כאשר אתם משקים את הדיוניאה, חשוב להשתמש אך ורק במים מזוקקים, מי גשם או מי העיבוי של המזגן. מומלץ למנוע חשיפה לשמש הצהריים הישראלית.

צמחים שימושיים

only_point_five

 

6. לבנדר - ניחוח מרגיע
צמח הלבנדר היפה, הנקרא בעברית "אזוביון", משמש את האנושות כבר במשך מאות שנים, כצמח בעל סגולות מרגיעות ומרפות. ריחו הנעים של הלבנדר גורם לתגובה פיזית בגוף, אשר מרגיעה את העצבים הרופפים ומשרה אווירה שלווה לחדר כולו.
 
השקייה ותאורה:
יש להעניק ללבנדר אור שמש ישיר, אך הוא חסכוני במים ודורש השקייה מועטה בלבד.

צמחים שימושיים

Limbo Poet

 

7. ירקות - הבריאות הטעימה ביותר
איפה שלא תחפשו, לעולם לא תמצאו ירקות טעימים יותר מאלה שגדלו ממש אצלכם בבית. בין הירקות המתאימים במיוחד לגידול בתוך הבית ניתן למצוא את הבצל הירוק, הפלפלים, הצנוניות והעגבניות.

צמחים שימושיים

kgantz

 

8. פרחים - לגוף ולנפש
תאמינו או לא, אבל גם ליופיים של הפרחים יש חשיבות בבית. מספר מחקרים שנערכו בין השנים 2004-2010 מצאו כי אנשים אשר חיו בסביבה שקושטה בפרחים צבעוניים וריחניים, היו יותר רגועים, חברותיים ומרוכזים. בחרו לכם כמה פרחים נאים אשר יעוררו את הבית וישפרו את מצב הרוח שלכם!

צמחים שימושיים

mfrascella

 

9. סנסיווריה - אוויר נקי 24 שעות ביממה
הסנסיווריה (נקרא גם 'כידונן', או "צמח הנחש") הוא צמח ייחודי, אשר יעניק לכם אוויר מושלם לבית. רוב הצמחים קולטים פחמן דו חמצני ופולטים חמצן במהלך שעות היום, אך צמח זה מבצע פעולה זו במהלך הלילה, כך ששילוב של צמח זה עם צמחים אחרים יגרום לבית שלכם להיות מאוורר ובעל אספקת חמצן קבועה.
 
השקייה ותאורה:
הסנסיווריה מתאימה מאוד לגידול באזורים מוצללים, ויש להשקותה לעיתים רחוקות בלבד.

צמחים שימושיים

Mnemo

 

10. תה - אדנית של בריאות
אחד הפינוקים הגדולים ביותר הוא להכין לעצמכם כוס תה מהבילה, במיוחד כשתה זה הוכן מהצמחים שגידלתם בעצמכם. לצמחי התה השונים יתרונות רפואיים שונים, המתאימים לכל מצב או הרגשה. כמה מצמחי התה הפופולריים ביותר הם הנענע, הרוזמרין, המרווה והקמומיל.

צמחים שימושיים

Liné1

 

11. חרצית - מעלים נמלים ומקקים
פרחי החרצית נפוצים בכל הארץ, וניתן למצוא אותם בכל שדה בעונות המתאימות. היתרון הגדול של גידול חרציות בבית הוא ריחן המיוחד, הדוחה נמלים ומקקים.
 
השקייה ותאורה:
יש להניח את עציץ החרציות באור שמש ישיר, ולהשקות אותו מדי 2-3 ימים.

צמחים שימושיים

Margrit

 

12. סטיביה - הממתיק הטבעי
צמח הסטיביה עלה לכותרות בשנים האחרונות, בזכות טעמו המיוחד. הסטיביה היא כנראה תחליף הסוכר הבריא ביותר, כיוון שזהו תחליף טבעי לחלוטין.
 
השקייה ותאורה:
הנחת עציץ הסטיביה באור שמש מלא תגרום לפריחה, אשר הורסת את תכונות הצמח. יש להשאיר באזור מוצל חלקית, ולהשקות באופן סדיר.

צמחים שימושיים

Pin It