חיפוש באתר

המדריך השלם לגידול צמחים ברחבי הבית

מאת: שי אליאב

גידול צמחים יכול להיות אחד הדברים הטובים ביותר שעשיתם בחיים שלכם עד היום, ומי שמגדל צמחים כבר מכיר את האושר שמציף אותך כשאתה קם בבוקר ורואה עד כמה גדל הצמח הקטן שהכנסת לביתך לפני ימים ספורים. אתם לא חייבים להיות בעלי גינה בשביל להתחיל לגדל צמחים, ולמען האמת, יש צמחים שאפילו עדיף לגדל בתוך הבית,  אך אם אינכם יודעים כיצד לעשות זאת, המדריך הבא הוא בדיוק בשבילכם. מכמות השמש והמים שהצמח שלכם אמור לקבל ועד לסוגי האדניות והדשנים המומלצים, קבלו את המדריך השלם לגידול צמחים בבית.

שמש

לאור תפקידים רבים בחייו של הצמח מעבר להפיכת האנרגיה הסולארית לאנרגיה כימית בתהליך הפוטוסינתזה. האור עוזר לצמח להגיע למועד הפריחה שלו על פי אורך הלילה, למועד נשירת העלים שלו על פי אורך היום ולמועד נביטת הזרעים על פי כמות האור שהוא מקבל. פיענוח הוראות החשיפה לשמש עלולה להיות מבלבלת, לכן אנחנו כאן כדאי לעזור לכם להבין בדיוק מה כל הוראה בעצם אומרת כשמתרגמים אותה לעשייה.

שמש מלאה וישירה – הצמח זקוק ל-6 שעות או יותר של חשיפה לקרני אור השמש שפוגעים בו באופן ישיר. בחורף (כשהימים קצרים יותר) מומלץ להניח את הצמח על אדן החלון הדרום-מזרחי. בקיץ (כשהימים ארוכים יותר) מומלץ להניח את הצמח על אדן החלון הצפון-מזרחי. שימו לב שמחוץ לחלון אין עץ או בניין שחוסמים את אור השמש שהצמח צריך לקבל.

שמש חלקית וישירה – הצמח זקוק ל-4 שעות של חשיפה לקרני אור השמש באופן ישיר. מומלץ להניח את הצמח על אדן החלון המערבי של הבית, שם הוא ייהנה מאור השמש בשקיעתה. שימו לב שמחוץ לחלון אין עץ או בניין שחוסמים את אור השמש שהצמח צריך לקבל.

שמש לא ישירה – על הצמח לשהות כמטר מנקודת נחיתת קרני אור השמש. מומלץ להניח את הצמח בפינת אחד החדרים שבבית.

צל – הצמח אינו זקוק לאור שמש ישיר ולמעט מאוד אור שמש לא ישיר. בקיץ מומלץ להניח את הצמח בפינת חדר בעל חלון הפונה לכיוון צפון. בחורף מומלץ להניח את הצמח בפינת חדר בעל חלון הפונה לכיוון דרום.

השקיה

 הצמחים משתמשים בפחמן הדו חמצני שנמצא במים על מנת לייצר את הגלוקוז בתהליך הפוטוסינתזה. לא קיימת עצה שכוללת את כל הצמחים בסגנון "השקו פעם בשבוע". החום וכמות אור השמש שהצמח אמור לקבל משתנה מבית לבית ומאזור לאזור, ולכן היא תייבש את האדמה בקצב שונה, בהתאם למיקום הצמח. עליכם להרגיש את לחות האדמה בעזרת האצבע ולפעול לפי הוראות ההשקיה של כל צמח.

השקיה רבה – עליכם להשקות את פני שטח האדמה ברגע שהיא יבשה למגע.

השקיה לעיתים – השקו את הצמח ברגע שכ-3 ס"מ מעומק מהאדמה יבשים למגע.

היזהרו מהשקיה מרובה מדי, משום שהצמח זקוק גם לחמצן, אותו לא יוכל לקבל אם ייחנק מכמות מים רבה מדי. עליכם להרוות את האדמה עד שהמים מגיעים לתחתית האדנית. אם המים לא נספגו באדמה לגמרי תוך יום, החליפו את הצלחת שמתחת לאדנית. תוכלו גם להספיג את האדמה ישירות במים מהתחתית בכיור. דאגו להשקות רק את האדמה ולא לשפוך את המים על העלים. אם ברצונכם להוסיף לחות לצמח עצמו, השפריצו עליו מעט מים בעזרת בקבוקון השפרצה.

טיפ יעיל – מלאו את מיכל המים שאיתו אתם משקים את הצמחים אחרי כל השקיה, והשאירו את המכל במקום נגיש וגלוי כדי להזכיר לעצמכם להשקות את הצמחים שלכם. זה יעזור גם לשמור על המים בטמפרטורת החדר, וכן ייתן לתוספים שיש במי הברז שלנו (כמו פלואוריד) הזדמנות להתפוגג.

צמחים ואדניות

כשאתם קונים צמח חדש, בחרו אותו בקפידה. חפשו צמח חזק בעל עלים בריאים והתרחקו מצמחים בעלי יותר שורשים מעלים. כשאתם שותלים את הצמח, בחרו באדנית שגדולה במעט מהאדנית שבה קניתם את הצמח. אם למשל הצמח הגיע באדנית בקוטר 10 ס"מ, שתלו את הצמח באדנית בקוטר 15 ס"מ. אדנית גדולה מדי משמעותה יותר מדי אדמה, אשר תאגור יותר מדי מים, שבתורם יגרמו לשורשי הצמח להרקיב. בנוסף, וודאו תמיד שלאדנית שלכם יש חור לניקוז בתחתיתה, רק אל תשכחו להניח תחת האדנית צלחת לשמירה על הריהוט והריצוף שלכם שלא יירטבו.

טיפ יעיל - אדניות טרה-קוטה הן בחירה קלאסית ועמידה, אך הלחות שבאדמה שבהן מתפוגגת במהירות. שקלו להשתמש באדניות פיברגלס, אשר שומרות על הלחות לאורך זמן רב יותר, ויעזרו לכם לשמור על הצמח במקרה שאתם שוכחים להשקות אותו באופן קבוע.

שתילה

מומלץ לשתול את הצמח באדנית מיד לאחר רכישתו ולא להשאיר אותו באדנית הפלסטיק שאיתה הוא מגיע. לפני השתילה השקו את הצמח באדנית הפלסטיק, ובזמן המעבר החזיקו ביציבות את השורשים.

שלב ראשון: כשגזע הצמח בין אצבעותיכם, הפכו בזהירות את האדנית ועזרו לצמח בעדינות לצאת מהאדנית. אם לצמח שורשים עמוקים מדי ובאדנית יש מעט מדי אדמה, מומלץ לקצר את השורשים במחצית מאורכם.

שלב שני: הניחו אבן קטנה או חתיכה של טרה-קוטה שבורה מתחת לחורי הניקוז של האדנית החדשה, על מנת שהאדמה לא תישפך החוצה. שפכו כ-3 ס"מ תערובת שתילה בתוך האדנית ומקמו את הצמח במרכזה.

שלב שלישי: מלאו את שאר האדנית בתערובת שתילה, מסביב לשורשי הצמח. השתמשו בעיפרון או בענף קטן כדי לבטש בעדינות את האדמה סביב השורשים. השאירו מרווח באורך חצי ס"מ בין ראש האדנית לאדמה. זה יעזור לכם להימנע מדליפת מים מהצדדים בזמן ההשקיה.

דישון

אם ברצונכם לגדל צמחים גדולים, בריאים וחזקים, עליכם לדשן אותם. הדשן שבו תשתמשו תלוי בצמח, ובדרך כלל כתוב על התווית שלו. תוכלו לראות 3 מספרים, למשל 10-20-10, אשר מסמלים את אחוז החנקן (מעודד גדילה ושומר על בריאות העלים), הזרחן (מעודד הפרחה ושומר על בריאות השורשים) והאשלגן (נלחם במחלות ושומר על בריאות הגזע) שבדשן.

רוב צמחי הבית דורשים דשן מאוזן בנוסחה של 10-10-10. בנוסף לחומרים המצויים בדשן הקנוי, הצמחים יכולים להנות מכמות קטנה של חומרים מזינים אחרים ומינרלים אשר נקראים "מיקרונוטריאנטים". תוכלו למצוא את המינרלים האלה (סידן, מגנזיום, גופרית, נחושת, ברזל ואבץ) בתערובות שתילה.

הנה כמה סוגים מומלצים של דשן לצמחי בית:

דשן מסיס במים – זהו דשן נפוץ וקל לשימוש שניתן למצוא אותו בצורת נוזל, אבקה או קריסטלים. היצרנים ממליצים להשתמש בכמות המקסימלית שהצמח יכול לקבל, אך כך הם מוכרים יותר דשן, ואתם עלולים להזיק לצמח שלכם. באופן כללי, כדאי להשתמש במחצית מהכמות המומלצת.

דשן גרגירים בשחרור איטי – קל לשימוש משום שעליכם רק לפזר אותו על פני האדמה, והוא יתמוסס כשתשקו אותה.

מקלות דשן – עובדים באותה הדרך כמו הגרגירים, אלא שאותם דוחפים לאדמה. תנו להם לשקוע יחסית עמוק בתוך האדמה, קרוב לדפנות האדנית כדי להימנע מפגיעה בשורשי הצמח.

מזיקים

הצמחים שלכם עלולים למשוך אליהם כינמות עלה, נמלים, חלזונות, חשופיות ועוד מזיקים רבים שכשמם כן הם – מזיקים לצמח. אל תאשימו את מזג האוויר או האדמה, משום שהצמח הוא היעד של המזיקים האלה. הבעיה היא שצמחי בית בדרך כלל אינם נמצאים בסביבתם של חרקים תוקפים וטורפים, ואם הבית שלכם מחומם באמצעות תנור חימום או מזגן, אתם מספקים תנאים מושלמים עבור המזיקים.

אם העלים של הצמח שלכם מצהיבים, מפתחים חורים, נקודות או עובש, כנראה שהצמח שלכם כבר חלש או חולה. צמחים חזקים יכולים להתמודד עם מזיקים בצורה טובה יותר מאשר צמחים שבריריים, לכן אם הגעתם למצב הזה, כדאי להיפטר מהצמח ולקנות אחד חדש. אם הצמח שלכם עדיין בריא, אך מצאתם עליו מזיקים, שטפו אותם ממנו במהרה עם זרם חזק של מים פושרים, ושוב עם מים ומעט מאוד סבון. אם מצאתם קורי עכביש, גלמים או ביצים, הסירו אותם עם צמר גפן ומעט אלכוהול.

כמובן שלא תמיד תצליחו להסיר את כל המזיקים בשיטה זו, לכן כדאי לבודד את הצמח ולהרחיק אותו מצמחים אחרים למשך כמה שבועות. תנו לו להתייבש מעט בין ההשקיות משום שאדמה יבשה תדחה מזיקים שאוהבים לחות. אל תוסיפו לאדמת הצמח דשן כדי למנוע מהמזיקים תזונה שתעודד אותם להתרבות, וחפשו מזיקים לפני כל השקיה על מנת שתוכלו להסיר אותם.

במידה ולא הצלחתם לעזור לצמח שלכם, שקלו את השימוש בחומרי הדברה, אך באופן כללי מומלץ להימנע מהם, במיוחד משום שהם לא מגנים מפני כל המזיקים, ובאופן כללי אינכם רוצים חומרי הדברה באוויר ביתכם. 

מחלות

השפעת מחלות על צמחים היא שונה מהשפעת מזיקים, והתערבות אגרסיבית היא אינה תמיד הפתרון המומלץ. כדאי להסיר עלים שנדבקו במחלה על מנת למנוע מהם מלהדביק אחרים. בכל אופן ניתן למנוע מהצמחים שלכם מחלות רבות ובעיקר מחלות פטרייתיות בעזרת הקדשת תשומת לב לדברים הבאים:

מיקום נכון – וודאו שהצמחים שלכם נמצאים במקום עם סירקולציה יעילה של אוויר כדי למנוע מנבגי פטריות להידבק אליהם. בנוסף מומלץ להרחיק את הצמחים השונים שבביתכם אחד מהשני על מנת למנוע מהם מלהדביק אחד את השני במקרה של מחלה.

תברואה נכונה – דאגו לסלק עלים שנשרו מהאדניות שלכם על בסיס קבוע כדי למנוע התפשטות מחלות. מומלץ גם להשקות את הצמח בבסיס הגזע שלו ולא מעל העלים. תוכלו לפזר מעט אבקת סודה לשתייה על האדמה כדי למנוע מהצמחים מלפתח מחלות פטרייתיות. 

Pin It