הדפסה

 

החד שנתיים הם צמחים  אשר במשך שנה אחת עוברים את כל מחזור החיים שלהם , מהזריעה ועד לפריחה והבשלת הזרעים .  התכונה העיקרית של החד שנתיים היא בפריחתם הבולטת וברוב המקרים פריחה המתאימה לקטיף . אנו מבחינים בעיקר בשתי קבוצות של צמחים חד שנתיים - חורף וקיץ.

צמחי חורף - צמחים אלו פורחים בדרך כלל מסוף החורף ובאביב . אבל יש כאלו שבתנאים מסויימים ימשיכו לפרוח . צמחים אלו זורעים בסתיו  ושותלים לפני בוא החורף .

צמחי קיץ -  צמחים אלו מיועדים לפריחה מהתחלת ימי החום ועד סוף הקיץ . זורעים אותם לקראת האביב , עם תום עונת הקור . אפשר להמשיך לזרוע ולשתול את הקייצים במשך כל הקיץ וכך לכוון את פריחתם עד לימי הסתיו . 

הצמחים העונתיים מרשימים בעיקר כאשר הם שתולים בקבוצות גדולות  מאותו הסוג אך במשחק צבעים . 

המרחק המקובל בין השתילים הוא כ 30 סמ . 

חשיבות הצמחים החד שנתיים בגן הוא בעיקר במילוי מהיר של שטחים , והאפקט הצבעוני  שלהם . 

הטיפול השוטף יהיה עישובים וקילטורים בגיל צעיר , כשהמרחק עדיין חופשי בין השתילים . כשהצמחים מסתעפים לא  רצוי להיכנס בינהם עם כלי עיבוד . בדרך כלל מוטב לדאוג לזיבול ודישון לפני השתילה , מאשר להוסיף את החסר אחר כך . זיבול או דישון שלא בזמו עלול להזיק יותר מאשר להואיל . תוספת הזיבול או הדישון דרושה אך ורק בזמן עייפות פריחה של הצמחים אם פרחו כבר זמן רב , ועדיין הטמפרטורה מתאימה להמשך גדילתם . 

בגמר עונת הגידול אין הרבה טעם בזריקת מרץ , אשר עשויה לתת במקרה הטוב ביותר , תנופה קצרה מאוד של פריחה . 

עם סוף הפריחה ניכרות בצמחים מחלות שונות , כגון קימחון . זה הזמן להוציא את הצמח מהשטח , מאשר לנסות ולהילחם בתופעה זו , שהיא תוצאה של החלשת הצמחים עקב שינוי מזג האויר .  הוצאת צמחים מתנוונים בזמן , היא לא רק חובה לגבי שמירת המראה האסתטי של הגן , אלא אף שומרת על בריאות הצמחייה הקבועה מסביב. 

אם כל חיוניתם ויופיים של החד שנתיים , יש לזכור כי באופן יחסי הם גוזלים זמן רב בשתילה , החזקה וטיפול . לכן לא כדאי לגדל חד שנתיים במקום צמחי גינה קבועים , שאם לא כן נהיה עדים לתופעה שבעונה אחת הגינה תפרח , ובעונה אחרת הגינה תהיה ריקה לחלוטין, או עם מראה נבול .

מתוך הצמח הנכון במקום הנכון מאת רות בנימין

חד שנתיים רשימת חד שנתיים

פרחי קש חד שנתיים 

Joomla SEF URLs by Artio