חיפוש באתר

 

שיח גדול ומתאים ביותר לאזורים חמים ולחוף הים . העלים צרים ומבריקים במשך כל השנהגם בתנאי השקייה מצומצמים ביותר . הפרחים דמויי הפעמון מקשטים את השיח במשך כל השנה ולהם ריח עדין . בארץ ידועים הגוונים צהוב וכתום בהיר . הפירוץ גדולים וצורתם אגוזית , ירוקה ומקשטת . הצמח מכיל מוהל חלבי רעיל ואין להאכיל בו את הבקר . התבטיה מצליחה בכל אזורי הארץ פרט להר שם היא עלולה לסבוך מקור  וכפור . בגלל עוצמת גידולה ויופיה הרב יש להמליץ על התבטיה תחילה למקומות בעלי תנאי גידול קשים שבהם כל צמח אחר אינו יכול להתחרות בתכונות אלו

רות בנימין קטלוג חוות הנוי 1968

 

מאת סימה קגן , מינהל המחקר החקלאי

משפחה: הרדופיים Apocynaceae
מוצא: אמריקה הטרופית

תבטיה הרדופית הוא שיח גדול ירוק עד, בעל עלים צרים ומבריקים ופרחים קישוטיים בצבע כתום או צהוב או לבן. לפרחים ריח עדין והם מקשטים את השיח מסוף האביב ועד החורף (אפריל עד דצמבר). מתאים לשתילה ברוב אזורי הארץ פרט לאזורי ההר הקרים, בשמש מלאה ובכל סוגי הקרקע.

הסוג תבטיה כולל 8 מינים של שיחים ועצים ירוקי -עד , שמוצאם באזורים הטרופיים של אמריקה.

תבטיה הרדופית הוא שיח גדול או עץ קטן שיכול להגיע לגובה עד 8 מטרים, אולם בדרך כלל גובהו ורוחבו 2-3 מטרים. לשיח עלים צרים ומבריקים , הנראים רעננים במשך כל השנה, גם בתנאי השקיה מצומצמים ביותר. הפרחים דמויי פעמון, ערוכים בתפרחות מסיימות קיצוניות. הם מופיעים בכמה צבעים: כתום, צהוב או לבן. הצבע הנפוץ הוא כתום והצבע הנדיר הוא לבן שלמעשה שתול במקומות בודדים בלבד: בגינון של מושב סתריה ובצידי הכביש של בילו-רמלה. לפרחים ריח עדין והם מקשטים את השיח מסוף האביב ועד החורף (אפריל עד דצמבר). הצמח מכיל מוהל חלבי רעיל, למעשה כל חלקי הצמח רעילים לאדם ,כולל הפרות שנוצרים לאחר הפריחה ולכן יש להרחיקם מהישג ידם של ילדים.

לתבטיה הרדופית כושר עמידות בתנאים קשים, הוא מתאים ביותר לאזורים חמים ומצטיין באזורים שחונים כמו הנגב, הערבה ובקעת ים המלח. באזורי הארץ האחרים יגדל בקלות.

מתאים לשתילה בתנאי שמש מלאה וברוב סוגי הקרקע. קצב גידולו מהיר וצריכת המים קטנה. הוא דורש טיפול מינימלי ואינו זקוק לגיזומי עיצוב.

בשנים האחרונות בחנו במשותף עם מ.ע.צ את התאמתו לשתילה בצידי כבישים.

הצמחים נשתלו בכביש מספר 4 ליד הספארי ובכביש בילו-רמלה. בשנה הראשונה לשתילתם הם קיבלו השקיות עזר להתבססות, והחל מהשנה השניה עברו את הקיץ ללא תוספת השקיה ,כאשר השיחים שמרו על מופע חיוני ורענן. בחוות הנוי שתול שיח  תבטיה, שלא מקבל השקיה כבר עשרות שנים, פרט לגשם, גיל הצמח מתקרב ליובל שנים והם נראים רעננים ופורחים כל השנה כמעט.

צמחי התבטיה יכולים לשמש כצמחי רקע בגן גדול, כגדר חוסמת בין שכנים, ואפשר לעצבה כעץ קטן, אך יש להקפיד על גיזום הסורים הרבים שצומחים מאיזור בית השורשים, תכונה שמלווה את השיח גם בבגרותו.

ריבוי הצמח נעשה מזרעים . צמחים ניתן להשיג במשתלות המתמחות בצמחים חסכני מים.

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio