שם קודם  rhynchospermum

משפחת apocynaceae הרדופיים.

מוצא אסיה 

מובאים להלן מאמרים פרי עטה של רות בנימין ,אפשר לראות איך לאורך זמן הידע וההבנה על הצמחים המאוקלמים בחוות הנוי מתרחב . המאמרים מובאים כלשונם.

זהו מטפס נאה מאוד בעל עלים גלדניים , מבריקים במשך כל השנה . בתחילת הקיץ מופיעה פריחה לבנה וריחנית , המזכירה במעט את היסמין. המטפס מכיל מיץ חלבי וזה מקשה על הריבוי - מאחר שאינו מייצר זרעים. ולכן גם קשה למצוא אותו במשתלות

הטרכלוספרמון בעל עוצמת גידול בינונית , אך במשך השנים מתפשט ויכול לתפוס מרחב של כמה מטרים . צמיחתו סבוכה מאוד והוא אינו מתאים לנטיעה על יד חלונות , אלא על גבי קיר , קיר מפריד או עמודים.

הוא רגיש לקור ודורש שמש לשם פריחה מלאה.

רות בנימין , גן ונוף כרך יט , אוקטובר 1963

מאמר נוסף

פורח בתחילת הקיץ בשפע של פרחים לבנים בעלי ריח חזק מאוד . צורת הפרחים ומה ליסמין ומכאן השם . הריח החריף יותר . הצמח גדל מהר , גם במקום חם , וגם בצל למחצה , אבל בשמש הפריחה יותר מלא . העלים קשים ומבריקים ויפים במשך כל השנה , בחורף הם מקבלים גוון כחלחל , וחלק מהם אף אדמם.

המטפס נשאר תמיד עשבי . מטפס בלפיתה ומתפשט מהר עם ההתבגרות . הוא מכיל מוהל חלבי ויש להיזהר בזמן הגיזום . את הגיזום אם הוא בכלל דרוש , יש לכוון לקיץ , עם סיום עונת הפריחה ובמרחק זמן מעונת הקור .

הריבוי מייחורים עשביים בקיץ בערפל, או תנאים דומים . לפני שתילת הייחור לייבש את החתך שהחלב נוזל ממנו

רות בנימין , מהנעשה בחוות הנוי , גן ונוף , יוני 1965

תמונות שצולמו בגן 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio