מוצא: דרום אמריקה, משפחה: הפלקורטיים Flacourtiaceae

עץ או שיח ירוק-עד, שאוקלם בארץ על ידי רות בנימין בחוות הנוי בשנות החמישים של המאה הקודמת, ומשם הופץ לגנים ברחבי הארץ. בחוות הנוי עדיין שתולים עצים אלו, והם חיוניים וללא סימנים של מחלות ומזיקים. למרות היותו אזרח ותיק בארץ, העץ אינו נפוץ בגנים ואינו מוכר לגננים רבים.

גובהו של הקסילוסמה 8-10 מ' רוחבו 7-6 מ', והוא בעל נוף מעוגל. העלים משוננים וצורתם ביצתית מאורכת. צבע העלים המבריקים ירוק כהה, וכשהם צעירים צבעם אדמדם. הענפים שמוטים במקצת ומקנים לעץ מראה בכותי. הגזע מחורץ ומתקלף.

הפרחים קטנים, ירקרקים-צהובים, הפרי בצבע שחור. הן הפריחה והן הפרי אינם מהווים גורם אסתטי משמעותי. הפריחה מכילה צוף רב ומושכת דבורים.

תנאי גידול
העץ בעל קצב גידול בינוני, עמיד לקור, ומתאים לשתילה בשמש מלאה ובצל חלקי. מתאים לגידולבשפלה, בעמקים, בהר הנגב. מסתדר במגוון קרקעות, בתנאי שיהיו מנוקזות כראוי וללא תכולת גיר גבוהה.

לאחר התבססות העץ , באזורי גשם ממוצעים ובקרקעות בינוניות וכבדות, הוא יסתפק בכמות הגשם השנתית. במידה ויש עצירת גשמים או מיעוט גשמים, או בקרקעות קלות מאד, יש לתת תוספת השקיה במהלך הקיץ. עצים בוגרים,השתולים בשולי גינות או מדשאות ונהנים משאריות המים, אינם זקוקים לתוספת השקיה.

בשל אופיו השיחי ניתן לגדלו את העץ עם מספר גזעים. בשיטת עיצוב זו נקבל מראה ייחודי ויפה.כדי לעצבו עם גזע מרכזי נדרשת תמיכה, וכן התערבות ומעקב תכופים של הגנן. העץ מגיב טוב לגיזומים, והעמל וההתמדה המושקעים בעיצובו בשנותיו הראשונות כדאיים בשל ייחודו של העץ וחוסנו.

התאמה גננית
מתאים כעץ צל, הן בגינות קטנות והן בגנים גדולים. ניתן לשתילה גם כגדר חיה גזומה, כמסתור למבנים ובגינות גג. במקומות רחבי ידיים אפשר לשתלו בקבוצות של כמה פרטים.

השימוש כעץ רחוב אפשרי, אך בזהירות. יש לקחת בחשבון את עונת הפריחה, המושכת כאמור שפע של דבורים, היכולות להיות גורם בעייתי.

ציטוט-

שיח גבוה, כמעט עץ. בעל עלים מבריקים. בגלל נופו הכבד, רצוי לגדלו על 3-2 גזעים. הכותרת רחבה וסימטרית. הפריחה ירקרקה, אינה בולטת, מושכת דבורים בזמן הפריחה הקצרה – בקיץ - ויש לקחת את זה בחשבון בקשר למבקרים.

הצמח חזק מאוד ולא מפונק ביחס לתנאי קרקע והשקייה. הליבלוב הצעיר אדמדם.

הריבוי מייחורים בערפל. (הצמח הופץ בטעות בשם ק' דוקרנית X. senticosa)

 

 

 

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio