חיפוש באתר

עוד פרק שכתבה רות בנימין ז"ל , ממייסדות תחום הגינון בישראל ומי שהובילה וניהלה את חוות הנוי במשך שנים רבות הכתוב מטה הוא מפרי עטה , ציטוט מלא . שגיאות ניסוח או בוטניות הם במקור , או לפי המידע שהיה קיים בזמנה ( א.ב.)

צמחים ריחניים
לצמחים הריחניים חן מיוחד, ורבים האנשים המגדלים צמחים אלה, כדי ליהנות מתכונה זו.

אלו הם צמחים המכילים בחלקיהם הירוקים שמן אתרי, אשר מתנדף באוויר, כשמשפשפים מעט את העלה בין שתי האצבעות. גם בכל מגע בלתי מכוון נודף השמן האתרי מהעלים, כמו למשל בדריכה, אחרי גשם חזק או ברד וכו'. קשה להגדיר במילים את סוגי הריח, אבל בין כולם בולט הבית הלימוני של כמה צמחים.

רוב צמחי הבושם הינם צמחים עשביים, צנועים בדרישותיהם, ואינם בולטים בפריחתם. רבים מהם שייכים למשפחת השפתניים (Labiatae)
הצמחים הריחניים תפשו מקום חשוב בחיי האדם בכל הזמנים, הן בתחום חייו הפרטיים (סיפוק דרישות אסתטיות) והן בתחום החיים החברתיים, הכלכליים והדתיים (מילוי צרכים גשמיים כגון : תבלין, סמים ; קטורת לפולחן דתי וכו').
בדרך כלל, לצמחי הבושם השפעה מרעננת על האדם.

יש עוד להזכיר את הערך המיוחד של צמחי הבושם לגבי עיוורים ; בחו"ל קיימים גני עיוורים המבוססים על צמחים מסוג זה.
נוסף לצמחי הבושם האופייניים אנו מכירים גם אי־אלו צמחי נוי אחרים, אשר עלוותם מפיקה ריח פחות או יותר נעים.
להלן נסקור צמחי נוי ריחניים שכדאי להפיצם בגנים, בהתחשב בתכונתם זו.

ב. צמחים בעלי פרחים ריחניים
רבים הגננים המחפשים בצמחי נוי מלבד את ערכם הקישוטי גם את ניחוח פרחיהם. על המוני העם התחבבו מאז ומתמיד הפרחים הריחניים, שהמפורסמים ביניהם הם: הוורד, הציפורן, פרחים של עצי הדר, שיטים, לילך ואחרים.
בין צמחי הבר מצויים, רבים בעלי ריח נעים. ביניהם בולטים שני צמחים ממשפחת השפתניים (תמונותיהם - מתוך הספר גיאובוטניקה מאת פרופ' מ. זהרי, ברשותו האדיבה של המחבר): צתרה ורודה - Satureja thymbra
צתרנית משובלת - Thymbra spicata,
אך אלה אינם נפוצים בגינות נוי, ולרוב אף אינם מרגישים טוב בתנאי תרבות.
בכלל, רצוי לגננים לשים לב לריחות המיוחדים של רבים מצמחי הנוי. אף אם אינם נמנים עם צמחי הבושם המובהקים. ישנם עוד רבים אשר להם ריח אופייני בעלווה, וזה עשוי לעזור בזיהוי הצמחים האלה.
לבד מצמחי הוורד- .Rosa spp, שפרחיהם מצטיינים במיוחד בריחות הניחוח שלהם, הידועים לכול, רב מספר צמחי הנוי האחרים, שפריחתם ריחנית. נסקור אותם להלן.

ג. צמחי תבלין

צמחי תבלין עדיין לא זכו אצלנו להערכה הראויה להם. לא זו בלבד שהם חשובים ב" גסטרונומיה " , אלא שהם גם צנועים ביותר בדרישותיהם ומוסיפים חן לגינה בעלוותם הקישוטית, בעיקר בניחוח העדין שנודף מהם. כל מי שברשותו אפילו חלקת אדמה קטנה ביותר, רצוי שיגדל כמה מצמחי התבלין, כיוון שאינם תופסים מקום רב, וקל להעבירם ולהרבותם.
בימים אלה של שימוש רב במזון " מוכן", אפשר לגוון את טעמו ע"י תוספת תבלים חיים החשובים לבריאות, ובוודאי יותר זולים וטעימים מאשר התבלים הקנויים. אם אין מקום בגינה, ניתן לגדל צמחים אלה גם במיכלים במרפסת, ועל הגג.
רבים מצמחי התבלין שבהם משתמשים בחו"ל, בעיקר באקלימים יותר קרירים, אינם מצליחים בטמפרטורות הגבוהות של ארצנו. אמנם, הם נובטים (באביב) ומתחילים לשגשג, אבל החום הקיצי עוצר את התפתחותם והם אינם מגיעים ליבול הרצוי לנו. .
מרבית הצמחים הללו כבר תוארו בדפים הקודמים של המדור "צמחים ריחניים". להלן נשלים את תיאורם ע'יי ציון תכונותיהם הספציפיות כצמחי תבלין. כן נציין את שמותיהם גם באחת השפות הלועזיות – באנגלית (באנגליה הם נפוצים במיוחד ומקובלים על כל עקרת־בית).

מתוך ספרה של רות בנימין - הצמח הנכון במקום הנכון-הפרק צמחים ריחניים

Pin It
Joomla SEF URLs by Artio