שם עממי:  Strawberry Tree

קטלב משונן 'צפוף'
Arbutus unedo 'Compacta'

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

 שיח גדול רב-גזעים, או עץ קטן  ירוק עד, הגדל לגובה  ורוחב של 5-3 מטר. בתנאי גידול מיטביים, ועם השנים, הוא יכול להגיע גם עד 9-8 מטר גובה, בפרט אם עוצב כעץ על גזע בודד.  בניגוד לקטלב המצוי אין קליפתו נושרת בפצלות אלא נשארת מחוספסת וצבעה חום-אפור.

בשנת 1995 הבאתי לארץ ממשתלת מנרוביה בקליפורניה, בצורה ווגטטיבית, שתילים של הסלקציה קטלב משונן 'צפוף'. ריבוי הקלון במשתלת מנרוביה היה אז בתרביות רקמה, אולם כעת הם מרבים אותו ע"י השרשת ייחורים, וגם במרכז הריבוי במכון וולקני, אנחנו מרבים אותו ע"י השרשת ייחורים. הצמחים הראשונים בארץ,  של קלון זה נשתלו לפני כ-15 שנה  בגינתי במושב סתריה, והם המקור  לחומר הריבוי המופץ למשתלות בארץ.
סלקציה זו היא שיח או עץ קטן ירוק-עד, גדל ל 3-2 מטר גובה בלבד, כ-2 מטר רוחב ומאופיינת בצימוח צפוף.  קליפת הגזע מחוספסת בצבע חום, נוטה לפתח מספר גזעים. העלה דמוי ביצה, אורכו 10-5 ס"מ, צבעו ירוק כהה, מבריק, גלדני ושפתו משוננת. הפרחים ערוכים במכבדים, הפרח דמוי כד הפוך וצבעו לבן. הפריחה חלה בסוף הסתיו והחורף והיא בולטת על רקע העלים הירוקים, ולאחריה מתפתח פרי ענבה המזכיר תות-שדה, ומכאן שמו העממי. הפרות גדולים יותר מהפרי האדום של קטלב מצוי, אורך הפרי 2.5-2  ס"מ, צבעו זהוב-אדום ושטחו מגובשש. כאשר הפרי בשל, הציפה מתוקה  וטעימה לאדם ולציפורים. במין זה, הפרי מבשיל  בחורף על פרחים מהשנה הקודמת. ולכן, בחורף, אנו רואים על העץ פרחים ופרות בו זמנית, (כאשר הפרחים יבשילו את הפרות בשנה הבאה) והפרות הדקורטיביים תורמים יופי לגן, ומזון לציפורים בתקופה שאין בה שפע.

תנאי גידול

קטלב משונן 'צפוף'  מתאים לשתילה בשמש מלאה או בתנאי צל חלקי, ברוב אזורי הארץ, למעט באזור הערבה. עמיד לטמפרטורות נמוכות. כאמור, מתאים לכל סוגי הקרקע,  ובתנאי שתהיה מנוקזת. בעל מערכת שורשים שאיננה אגרסיבית.
בעל קצב צימוח איטי יחסית, ותוספת השקיה בשנותיו הראשונות, תאיץ את התפתחותו. צריכת מים נמוכה לאחר מספר שנות התבססות בגן.
בתקופת החורף, הצמח  מכוסה בפרחים לבנים ובפרות קישוטיים ובולטים על רקע העלווה הירוקה, והוא מושך  תשומת לב . ניתן לעצבו על גזע יחיד או על 4-3  ענפי שלד, ומהם להסיר ענפי צד עד לגובה מטר ומתקבל מופע של עץ קטן.
מומלץ  לשתילה כצמח בודד בגינה קטנה,  צמח ראווה בכניסה לבית, ליד ברכת שחיה,  או בקבוצה של שיחים לאורך שדרה, כצמחי חוצץ. יכול לשמש כצמח במיכל גדול על גג הבית, עמיד לרוחות. במרכז הריבוי במכון וולקני אנו בוחנים את התאמתו לשמש כצמח עציץ פורח ונושא פרי ליצוא.
נחשב למאריך ימים,  מתאים ומשתלב בנוף הישראלי,חסכני במים ולכן מומלץ לשתול צמחים אלו  יותר בגינות.
ריבוי
ריבוי של ייחורים מעוצים למחצה, בעזרת הורמון  8-T  בשולחן השרשה בתנאי פוגר. מתקבלים שורשים תוך חודשיים, וניתן להשריש כל השנה. בחורף, יש להשתמש בשולחן מחומם.

תמונות של קטלבים שצולמו בגן הבוטני חוות נוי שבעמק חפר