שפחה: מורכבים Asteraceae

מוצא: קליפורניה. 

הסוג בקריס מוצאו באמריקה. עימו נמנים כ-350 מינים של שיחים דו-ביתיים, כלומר שלחלק מהצמחים פרחים זכריים בלבד ולאחרים פריחה נקבית בלבד, הפריחה דומה לפרחי הקייצת והיא חסרת ערך גנני. כמובן שצמחים שלהם פריחה זכרית לא יכולים לפתח זרעים. מאידך, צמחים ללא זרעים אינם מהווים סכנה לפלשנות.בקריס הכדורים 'פיג'ן פוינט' הוא צמח כיסוי ירוק-עד, בעל עלווה ירוקה, גדל בצורת כריות ומתאים לשתילה באחזקה נמוכה בכל אזורי הארץ. חסכן במים ומצטיין בחוף הים.

הצמח מעוצה בבסיסו, גדל לגובה של כחצי מטר, אולם עם התבגרותו הוא עשוי להגיע עד לגובה של מטר אחד. מתפשט ל-2-4 מטר רוחב, תוך כדי שהוא משתרש במפרקים ויוצר מבנה דמוי כרית ירוקה וצפופה המדכאת נביטה של עשבים. העלים קטנים ועגולים, בעלי מרקם נעים במגע, אורכם כ-1 ס"מ וצבעם ירוק בהיר. 'פיג'ן פוינט' הוא סלקציה של צמח זכרי. כלומר, הקלון הזה מייצר רק פרחים זכריים, וכשייך למשפחת המורכבים, הפרחים קטנים וכמעט לא נראים, דומים לפריחה של עשבי הקייצת. לכך יש יתרון שהצמח איננו מייצר זרעים ואנו לא מסתכנים באפשרות שהצמח יהפוך לפולשני.

תנאי גידול

בקריס מתאים לשתילה בשמש מלאה, בכל אזורי הארץ ובכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. הצמח נהנה מקרירות, יגדל היטב באזורי ההר הגבוה והוא עמיד לקרה. 
בעבודה משותפת עם ש.ה.מ וקק"ל שתלנו בקיבוץ פלמחים, בקו החוף, צמחים של בקריס 'פיג'ן פוינט' והם הראו התאמה מלאה לשתילה בקו ראשון לים. הצמחים יצרו שם כריות ירוקות וצפופות, והגנן החל להפיץ ולשתול אותו ברחבי הקיבוץ. הצמח נחשב לחסכן במים ובגן הנוי, לאחר התבססותו, ניתן להסתפק בהשקיה של פעם בחודש במהלך הקיץ והסתיו. אני שתלתי בשנת 1998 עשרות צמחים של בקריס הכדורים 'פיג'ן פוינט' בגינון הציבורי במושב סתריה. צמחים אלו לא מקבלים תוספת השקיה, פרט לגשמי החורף, וכבר עשר שנים הם ירוקים ומקשטים את הנוף. גוש ענק וירוק אפשר לראות ממש בכניסה למושב. 
הצמח מתאים לשתילה כצמח כיסוי לשטחים נרחבים, במקומות בהם חשוב לשמור על שדה ראייה וחובה לשתול צמחים נמוכים. מתאים לגינון באיי תנועה, על מדרונות לתפיסת הקרקע, בצדי דרכים, במסלעה גדולה, בכל מקום בו רוצים כיסוי שטח ירוק. צמח אידאלי לגינון במרחב הכפרי, במושב ובקיבוץ בהם יש צורך בגינון של שטחים נרחבים. 
אני ממליצה לשתול אותו במרחק של מטר בין צמח לצמח. אין צורך בגיזום. הצמחים הראשונים בארץ נשתלו כאמור בשנת 1998 במושב סתריה, ועד היום לא גזמנו אותם והם צמחו לכריות ירוקות ורעננות בכל חודשי השנה.

ריבוי

ריבוי וגטטיבי של ייחורים מעוצים למחצה, בעונת האביב והקיץ, בשולחן השרשה ובעזרת הורמון השרשה. השרשה מתקבלת תוך שלושה שבועות, ויש להימנע מעודפי מים.