מקור מאמר - סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: קטניתיים Fabaceae
מוצא: אפריקה הטרופית

בוהיניה לבידה היא שיח נשיר בעל אופי צמיחה קשתי- משתפל המגיע ל-2 מ' גובה ו-3 מ' רוחב, בעל פריחה צהובה, בקיץ ובסתיו. מתאים לשתילה בשמש מלאה בכל אזורי הארץ.
הסוג בוהיניה כולל כ- 300 מינים של עצים, שיחים או מטפסים מהאזורים הטרופיים והסובטרופיים בעולם.
בוהיניה לבידה היא שיח ותיק ולא נפוץ בארץ שאוקלם מדרום אפריקה אולם רק בשנים האחרונות נראה יותר בגינות.

בתנאי הארץ השיח נשיר בחורף, הוא גדל לשני מטר גובה ויותר ולשלושה מטר רוחב. העלים רחבים בעלי שתי אונות דמויות כליה וצבעם ירוק. הענפים מעוצים ולהם צימוח קשתי.

הפרחים דמויי פעמון סגור למחצה בצבע צהוב זוהר, באורך כ- 7 ס"מ, שמוטים כלפי מטה. במרכז הפרח יש כתם כהה בצבע אדום- יין וזהו המין היחיד בסוג בוהיניה שבמרכז הפרח יש כתם כהה. הפריחה מתחילה בסוף האביב ונמשכת כל הקיץ והסתיו.

השיח מתאים לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי, בכל אזורי הארץ ובקרקעות מנוקזות. עמיד לטמפרטורות החורף השוררות ברוב אזורי הארץ, כולל באזורי ההר כמו ירושלים ששם ישיר את עליו בחורף.

הצמח חסכן במים ולאחר התבססותו יכול לגדול ללא תוספת השקיה, באזורים בהם כמות המשקעים עולה על 250 מ"מ לשנה. בשנת 1997 בפרויקט משותף עם מע"צ שתלנו בוהיניה לבידה בכביש בילו- רמלה, קרוב לכניסה לסתריה. הצמחים שם קיבלו השקיות עזר בשנה הראשונה לשתילה בלבד ומאז הם גדלים ללא תוספת השקיה, פורחים תקופה ארוכה ומיפים את צידי הכביש. בגן הנוי אני ממליצה להשקות בקיץ פעם בחודש, השקיה עמוקה ובכך להאריך את תקופת הפריחה. קצב הגידול של השיח בינוני. במידה ורוצים לחדש את הצמח, המועד המומלץ לגיזום הוא באביב בלבד וניתן לגזום עד לגובה 20 ס"מ מהקרקע ללא חשש גם אם מדובר בשיח מעוצה ועבה בבסיסו. הצמח ילבלב ותוך זמן קצר יתקבל שיח בעל מופע רענן. בוהיניה לבידה מתאימה לשתילה במסלעה גדולה כצמח לא מעוצב וניתן לשתול מספר צמחים בשיחיה מעורבת. יסתדר היטב בשולי הגן בזכות היותו חסכן במים. יכול לשמש כצמח גובל בין מבני המשק או לחילופין סמוך לבריכת השחייה. יכול לשמש גם כצמח מיכל או כצמח מעוצב על גזע וענפיו העליונים שמוטים כלפי מטה.

לאחר הפריחה נוצר הפרי שהוא תרמיל ארוך ושטוח. כאשר צבע הפרי הופך לחום כהה ניתן לאסוף את הזרעים. הריבוי נעשה על ידי הנבטת הזרעים באביב, במנבטה. יש להעתיק את הצמחים הצעירים לעציצים ולהמנע מעודף השקיה. מומלץ להגן על השתילים הצעירים בחורף הראשון.

 עוד מינים הנמצאים בחוות הנוי